Expo 'De Luiken Open' in de Molen

Inloop
Exposities
In de korenmolen uit 1750 gaat Expositie 'De luiken Open' op zaterdag 12 april. Te zien zijn foto’s van de molen rond het jaar 1900 met de wieken er nog aan en foto’s van het verval van de molen tot een molenstomp en de verschillende restauraties.

De korenmolen is in 1750 gebouwd voor het Stadsbestuur van Axel en heeft daarom de naam van “Stadsmolen” gekregen. De molen is gebouwd volgens het bestek van Pieter Telle. De aannemers waren Pieter Paulus en Jan Hoelands. 

Axel kent een rijke historie, maar helaas verdween er ook veel door de vernieuwingsdrift. Deze molen werd in 1911 onttakeld tot romp, waarna onderin een mechanische malerij (met twee koppel stenen) werd ingericht. Omstreeks 1980 werden de eerste plannen tot volledig herstel gemaakt, maar het duurde nog een tijd voordat er meer gebeurde. In 1995 kocht de gemeente de molen van dhr. Misseghers (die sinds jaren de malerij exploiteerde). 

In 1998 startte de grootschalige restauratie. Eerst werd het metselwerk zorgvuldig hersteld en op sommige plaatsen geheel vernieuwd. De volgende stap was de nieuwe stelling. In het najaar van 1999 werden kap, wiekenkruis, staart en kamwielen gemonteerd. Het koppel 17der stenen is afkomstig uit de molen van Ossenisse; de 16der Engelse stenen zijn afkomstig uit een mechanische malerij te St. Jansteen. 

Een zeer opmerkelijk historisch onderdeel in deze verder grotendeels nieuwe molen is de bovenas, de PvO nr. 616. Deze werd in 1869 besteld voor de ondermolen van de zuidelijke driegang van de Driemanspolder (nabij het tegenwoordige Leidschendam), maar verdween daar al in 1877, toen deze gang werd gesloopt en vervangen door een stoomgemaal. Alvorens ruim 120 jaar later in Axel terecht te komen, diende deze bovenas nog twee andere molens. Er is een expositie over 275 jaar molen, er zijn rondleidingen en er wordt molenbrood en meel verkocht.  

Wie

Kinderen
Jongeren
Volwassenen
Senioren
Alleenstaanden

Prijs

Gratis

Wanneer

Op de Agenda:
Op zaterdag wekelijks van 11:00 - 15:00 tot en met 25 oktober 2025

Meedoen

< apriljuni >

mei 2025

madiwodovrzazo
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Contact

Heb je een vraag?
Stuur een bericht via het onderstaande contactformulier:

-10